Werken in de leeszaal Kranten en hedendaagse media: update
Gedurende bijna negen maanden, van april tot december 2017, vinden er renovatiewerken plaats in de leeszaal Kranten en hedendaagse media. Dit renovatieproject maakt deel uit van een globaler plan dat een verbetering van de toegang tot het gebouw én tot de collecties tot doel heeft. We plaatsen hier geregeld een update.
2018
Officiële opening van de nieuwe leeszaal.
December 2017
November 2017
September 2017
De marmeren vloer is hersteld en het plaatsen van de houten balken en de houten vloer is volop bezig.
Mei 2017
Drie weken lang neemt een onderneming de volledige infrastructuur weg uit de leeszaal: meubelen, wanden, bureaus.
April 2017
De werkzaamheden ter voorbereiding van de “echte werken” gaan van start. Alle materieel en de naslagwerken worden overgebracht naar een tijdelijke leeszaal.
Vóór de werken: 1882-2017
2012 – 2017
In april 2012 richt de afdeling op de mezzanine een themaparcours in over de Belgische dagbladpers. Ze stelt ook meerdere computers ter beschikking van haar lezers die gedigitaliseerde kranten willen raadplegen.
De leeszaal van de afdeling Kranten en hedendaagse media beslaat een periode gaande van het einde van de 18de eeuw tot vandaag. Ze biedt toegang tot meer dan 200 miljoen pagina’s van Belgische of buitenlandse kranten op papier of microfilm, en tot 4 miljoen gedigitaliseerde pagina’s van Belgische kranten die online toegankelijk zijn op BelgicaPress.
Enkele cijfers :
- 603 m²
- 5.065 m3
- 2.500 eenheden kranten
- 12.000 microfilms
- 7.200 lezers per jaar
- 104 plaatsen
- 15 km rekken met kranten
2005
In 2005 lanceert de Koninklijke Bibliotheek van België haar eerste digitaliseringprogramma’s voor de krantencollecties. Het is de bedoeling ze te beschermen en de oude kranten nog beter te kunnen bestuderen door het gebruik van OCR (Optical Character Recognition) te optimaliseren.
In 2006 werden de ramen van de leeszaal gedeeltelijk verduisterd om de documenten te kunnen raadplegen onder optimale bewaringsvoorwaarden.
Jaren 1970
Dankzij een beschermingsbeleid dat in de loop van de jaren 1970 officieel werd ingehuldigd, kunnen vandaag bijna 200 kranten worden geraadpleegd op microfilm. Dit gebeurt met microfilmlezers en lees- en reproductieapparaten die halverwege het jaar 2002 volledig werden gerenoveerd. Meer dan 12.000 microfilmrollen van kranten zijn voor onderzoek beschikbaar.
1969
In 1969 staan er in de leeszaal meerdere op maat gemaakte kasten met verschillende types tijdschriften die rechtstreeks toegankelijk zijn voor de lezers. Dit meubilair werd in de zaal geplaatst vóór de ramen van de leeszaal werden aangebracht, omdat de kasten zo groot waren dat ze niet langs een andere weg in het gebouw konden worden binnengebracht.
1882 - 1969
Sinds haar ontstaan in 1882 staat de afdeling Kranten en hedendaagse media in voor de verwerking, het beheer, de bewaring en de ontsluiting, in haar eigen leeszaal, van de collecties Belgische en buitenlandse kranten die de Koninklijke Bibliotheek van België verwerft door aankoop of schenking en via het verplicht wettelijk depot.